Що таке еквалайзер
З цієї статті Ви дізнаєтеся, що таке еквалайзер, для чого він потрібен і які види еквалайзерів існують.
Еквалайзер – це аналоговий або цифровий прилад, призначений для амплітудно-частотної корекції сигналу.
Перший еквалайзер з’явився у 30-х роках XX століття та використовувався для корекції звуку у кіноіндустрії. Ініціатором використання цього приладу для покращення звучання був Джон Волкман. Цей пристрій був блоком, що складається з двох повзунків, кожен з яких мав перемикач вибору частот. Називався цей прилад EQ-251A. Надалі експерименти з використанням еквалайзерів продовжилися, і в 1967 був розроблений прилад, що складається з набору пасивних 1/3 октавних фільтрів. Називався цей пристрій «Acousta Voice».
Після цього винаходу еквалайзери почали застосовувати повсюдно і їх розвиток продовжувався в геометричній прогресії.
На даний момент у кіноіндустрії та звукорежисурі використовується велика кількість різних видів цифрових (програмних) еквалайзерів, що є плагіном або програмою, яка встановлюється на комп’ютер і використовує його ресурси для опрацювання сигналу.
Процес опрацювання сигналу еквалайзером називається еквалізацією.
Параметри еквалайзера
До основних параметрів еквалайзера належать:
Кількість смуг еквалайзера (кількість фільтрів, що використовуються) – 4-х смуговий еквалайзер; 10-смуговий еквалайзер і т.д.
Cutoff чи Freq – частота зрізу фільтра чи центральна частота (частота обраного вузла еквалайзера); одиниці виміру – Герци (Гц).
Добротність або резонанс (Q або Res) – ширина полоси пропускання (кількість зачіпаних частот навколо центральної частоти); одиниці виміру – умовні одиниці.
Рівень посилення/послаблення (Gain) – рівень, на який буде зменшено або збільшено полосу частот навколо центральної частоти; одиниці виміру – децибели (дБ).
Крутизна зрізу – нахил кривої зрізу частот під час використання обрізних чи шельфових типів фільтра; одиниця виміру – децибел на октаву (дБ/окт.).
Найчастіше віртуальні еквалайзери (VST плагіни) мають можливість зміни типу фільтра кожного свого вузла. Аналогові еквалайзери мають типи фіксованих фільтрів. Такі прилади зазвичай оснащуються декількома Bell (піковими) і двома обрізними фільтрами (Low Pass і High Pass).
Докладніше про типи фільтрів у статті «Що таке частотний фільтр».
Види еквалайзерів
За типом керування еквалайзери поділяються на графічні та параметричні.
Графічні еквалайзери мають кілька частотних фільтрів із фіксованою центральною частотою та добротністю, а також з однаковим для всіх вузлів максимальним рівнем послаблення/підсилення. На даний момент цей тип еквалайзерів використовується рідко.
Параметричні еквалайзери мають кілька частотних фільтрів з можливістю зміни центральної частоти і добротності кожного. Крім того, сучасні моделі віртуальних еквалайзерів мають можливість додавання необмеженої кількості фільтрів, тип яких можна змінювати. Параметричні еквалайзери здобули популярність у колі звукорежисерів, продюсерів та музикантів внаслідок гнучкості їх налаштування.
Існує проміжний тип еквалайзерів – параграфічні еквалайзери.
Це графічний тип еквалайзерів із можливістю регулювання добротності.
За принципом роботи еквалайзери поділяються на фазозсувні та лінійнофазові. Вже з назви зрозуміло, що перші впливають на фазу сигналу, а другі – ні. Обидва види еквалайзерів мають свої переваги та недоліки.
Перевагою лінійнофазових еквалайзерів є відсутність зсуву фази після обробки, а недоліком – велике навантаження на систему (порівняно з фазозсувними еквалайзерами) і згладжування атаки сигналу, що опрацьовується.
Перевагою фазозсувних еквалайзерів є їх легкість (у плані навантаження) і те, що вони не впливають на динаміку сигналу (фаза атаки залишається незмінною). Недоліком цього типу еквалайзерів є їх вплив на фазу, що може спричинити зміну балансу міксу (якщо еквалайзер використовується в процесі мікшування).

Фазозсувний еквалайзер Waves Q10
Використання еквалайзера
Еквалайзери використовуються як у професійних цілях – видалення частотних конфліктів; художня корекція інструментів; корекція АЧХ (у звукорежисурі та кіновиробництві), так і в побутових. У цьому випадку еквалайзер використовується на розсуд слухача (блок еквалайзера є у музичних центрах, плеєрах, мобільних пристроях тощо).
Основними завданнями еквалізації є:
- Корекція амплітудно-частотної характеристики сигналу внаслідок спотворень, спричинених недоліками аналогових приладів запису або опрацювання, а також характеристиками приміщення;
- Видалення “шкідливих” (непотрібних) частот;
- Усунення резонансів, викликаних різними факторами (наявність відбитків від стін приміщення, вібрація корпусу інструменту, неправильне розташування звукознімача під час запису, неправильний синтез);
- Усунення частотних конфліктів (мікшування);
- Художня еквалізація.
Кожен звукорежисер повинен знати основні принципи еквалізації, яких варто дотримуватись для отримання якісного звуку. Ці принципи я описав у статті «Принципи еквалізації інструментів в електронній музиці».
На даний момент найпопулярнішими VST еквалайзерами є FabFilter Pro-Q3 та DMG Audio Equilibrium. Вони дуже гнучкі та зручні у налаштуванні, а також мають масу різних функцій.
Еквалайзер є одним з найважливіших і часто використовуваних приладів у продакшені та звукорежисурі, і це зрозуміло, адже саме еквалайзер може вплинути на баланс інструментів у міксі. При мыкшуванны еквалайзер використовується практично на кожному каналі мікшера.